RECENZIA: J. K. Rowling - Harry Potter a Kameň mudrcov

Autor: J. K. Rowling
Originálny názov: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 320
Rok vydania: 2000
Séria: Harry Potter
Hodnotenie na Goodreads: 4.35
Hodnotenie: 5/5

Anotácia: Harry Potter je sirota, žije u príšerných príbuzných a až do svojich jedenástich narodenín si myslí, že je obyčajný chalan... Lenže potom začne dostávať záhadné listy, navštívi ho sympatický obor, na jeho radu sa Harry prihlási na Rokfortskú strednú čarodejnícku školu, naučí sa hrať metlobal a stretne sa v boji so svojím úhlavným nepriateľom. Dôvod, prečo sa to všetko stane, je jasný: Harry Potter je čarodejník!

Harry Potter má 11. Býva u svojho strýka a tety, lebo jeho rodičia vraj zomreli počas autonehody. Všetko je v poriadku až kým mu nezačnú chodiť podivné listy, ktoré si nemôže prečítať. Vyhľadá ho polobor menom Hagrid a prehradí mu, že je čarodejník a veľmi známy. Lebo ako jediný prežil útok Veď Viete Koho. A tak Harry nastúpi na strednú školu čarodejnícku Rokfort.  Spozná svojich najlepších priateľov Rona a Hermionu a boj proti Voldemortovi môže začať!

Nechcela som moc vykecávať o deji, lebo myslím, že skoro každý vie o čom to je a vlastne ani neviem čo mám napísať.  A aj mi je to blbé písať recenziu na Pottera. Ale jedna nemenovaná osoba sľúbila, že si tú recenziu prečíta a tak som zvedavá :-). Nie je to žiadna novinka, však u nás prvá časť vyšla v roku 2000, prosím pekne vtedy som mala 5 rokov a o žiadnom Harry Potterovi som nepočula. To až vtedy keď som vedela čítať a v telke začali intenzívne reprízovať filmy. Tie filmy môžem pozerať stále, napríklad dnes ráno som pozerala jednotku. 

Rowlingovej svet je úžasný, všetci by sme tam chceli žiť. Obzvlášť ja. Študovať čarovanie, transfiguráciu, elixíry, to by bol život.  My sme súčasťou generácie Harryho Pottera a určite budeme nútiť naše deti aby si ho prečítali, ja teda určite.  Raz by som rada vydala na miesta, kde točili filmy, napríklad nástupište 9 a 3/4.  Medzi moje obľúbené scény patria tie metlobalové a tie s Hagridom. 

Moje obľúbené postavy sú Weasleyovci, celorodinne, ďalej Harry, Hermiona a Draco. Draco je síce zlý a nemá rád Harryho ale predsa len, sa mi páči. Ale nemám rada Crabba, Goyla, Dursleyovcov a Filcha aj s pani Norisovou.  

Tie obálky sú také krásne a páčia sa mi aj tie nové. Je mi veľmi ľúto, že nemám Harryho doma. Ale raz si ho určite kúpim :-).  Musí sa to krásne vynímať v polici :-). 
Harryho Pottera neviem hodnotiť inak 5/5. Prečo? Patrí medzi moje srdcovky a aj keď ho poznám už naspamäť stále ho môžem čítať, pozerať a hovoriť nahlas repliky spamäti. 
PS: Áno viem, že je blbé písať recenziu na knihu, ktorú čítal každý. :-)


1 komentár

  1. Aj u mňa patrí Harry k srdcovkám. :)) Som strašne rád, že mám všetky knižky pekne pokope, kiežby aj s tými novými obálkami.
    PS: Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť