RECENZIA: Dolores Redondová - Neviditeľný strážca

Autor: Dolores Redondová
Originálny názov: El guardián invisible
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 360
Rok vydania: 2013
Edícia: Svetová bestseller
Hodnotenie na Goodreads: 3.72
Hodnotenie: 4/5

Anotácia: Na brehu rieky Baztán v navarrskom údolí objavia nahé telo mladého dievčaťa v zvláštnej polohe. Prípad zarážajúco pripomína nedávnu vraždu. Aká bytosť má na svedomí smrť mladých dievčat a prečo ich rituálne zabíja? Miestnych obyvateľov ovláda strach, zdá sa, že dávne baskické legendy ožívajú. Vyšetrovaním poveria inšpektorku z oddelenia Kriminálnej polície Amaiu Salazarovú. Stopy ju privedú späť do rodného Elizonda, odkiaľ sa kedysi snažila navždy uniknúť. Traumatické zážitky a ponuré rodinné tajomstvo sa opäť vynárajú. Amaiu prenasleduje vlastná minulosť, závisť kolegov, no ešte väčším nepriateľom je čas. Hrozba, že vrah udrie znova, je silná.


V navarrskom údolí nájdu mŕtve telo mladého dievčaťa, v zápätí za tým telá ďalších dvoch. Inšpektorku Amaia Salazarová je poverená vyšetrovaním a vracia sa do rodného Elizonda, odkiaľ kedysi ušla. Musí nájsť šialeného vraha, ktorý jej nedá vydýchnuť a privádza naspäť desivé spomienky jej detstva. Prípad sa zamotáva a zatiahne do toho aj jej rodinu. Amaia musí pokoriť prípad a svoju minulosť, no sú tú spomienky, ktoré jej v tom bránia.

Táto kniha je vážne zaujímavá. Nevedela som čo mám čakať, predsa len kriminálne romány či detektívky nečítam každý deň. Ale kniha je naozaj podarená,  autorka použila neskutočné detaily. Prvky mytológie, história rozparovačov a podobne. Spočiatku je do detektívka, ktorá sa čoraz viac zamotáva. Ale čím idete ďalej, tým viac sa to zamotáva a chytá prvky psychologického románu. Autorka nechcela vytvoriť konvenčnú detektívku, čo sa jej aj podarilo. Páchateľ aj všetky tajomstvá autorka tajila až do úplného konca, a čitateľ môže len hádať, kto za všetkým stojí. 

Prvky mytológie, ktoré Dolores Redondová využila, boli nezvyčajné, obzvlášť pre slovenských čitateľov. "Basajaun", mystická postava, bol zvláštny, ale originálny pojem. S takým niečím som sa ešte nestretla, a preto je jeden z pozitívnych prvkov knihy. Vraždy mi prišli až trochu nechutné, lebo vrah bol úplne šialený. 
Redondová využila širokú škálu postáv s kladnými ale zápornými vlastnosťami, ale aj zlozvykmi. Hlavná hrdinka Amaia bola asi najlepšia postava v celej knihe. Jej súčasné a minulé ja boli rozdielne. Jej problémy z detstva ju stále prenasledovali a kým sa s nimi nevysporiadala, nevyriešila prípad. Občas mi jej bolo ľúto, lebo si fakt nevedela poradiť, ale vždy si našla spôsob. 

Táto kniha je naozaj zaujímavá a čitateľa drží v napätí až do konca.  Určite získa slovenských čitateľov a milovníkov detektívok, získa náležitý úspech svojej kvality. Niektoré časti som mala problém pochopiť, ale keď som sa nad tým zamyslela, dávalo to zmysel. Niektoré časti by som zase vyškrtla.  Je to však výkvet španielskej literatúry, ktorý sa oplatí prečítať. A preto si aj zaslúži označenie "Svetový bestseller". Autorka napísala napínavý kriminálny román, ktorý poteší každého milovníka detektívok.  Táto kniha vychádza už 21. októbra a kúpite ju v každom dobrom kníhkupectve alebo si ju môžete kúpiť tu
Moje hodnotenie je štyri hviezdičky z piatich

Za poskytnutie recenzného výtlačku by som chcela poďakovať vydavateľstvu Ikar

3 komentáre

  1. To si musím prečítať. Teraz mám obdobie, kedy rada čítam detektívky :)

    V nadpise máš chybu :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. anotácia a tvoja recenzia ma dostali :D kniha vyzerá skutočne zaujímavo a už by som potrebovala zmeniť žáner na niečo takéto :D

    OdpovedaťOdstrániť