RECENZIA: Michelle Hodkin - Čo sa stalo Mare Dyerovej?

Autor: Michelle Hodkin
Originálny názov: The Unbecoming of Mara Dyer
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 392
Rok vydania: 2013
Séria: Mara Dyer
Hodnotenie na Goodreads: 4.12
Hodnotenie: 5/5

Mara Dyerová sa prebúdza v nemocnici. Sotva vie kto je a netuší čo sa stalo. Dozvie sa, že na ňu a jej priateľov Rachel, Claire a Juda sa zosypala budova a ona jediná prežila. Nič si však nepamätá a netuší čo sa mohlo stať. Jej rodičia sa rozhodnú presťahovať na Floridu, kde nastúpi na novú školu. Spoznáva tam Noaha, do ktorého je zamilované snáď každé dievča. A on si vyhliadne práve Maru. Aby toho nebolo málo, divné veci pokračujú a Mara začína vidieť svojich mŕtvych priateľov.

Tejto knihy som sa pravdu povediac naozaj bála. Anotáciou aj recenziami ma zaujala a vyzerala skvele, ale každý tvrdil, že je tak trochu psycho, čo je aj naozaj pravda. Aj keď je to fakt poriadne psycho, je to skvelá kniha. Michelle Hodkin je naozaj skvelá spisovateľka, štýl a prepracovanosť jej kníh je značná a má úspech. Určite táto kniha nepatrí medzi klasické a relatívne bežné young adult knihy, ale určite k tým slovám treba dodať slová ako horror či paranormal. Bolo to totiž tak trochu strašidelné, psycho a paranormálne. Ale zároveň neskutočne dobré.

Hlavná hrdinka Mara Dyer je totálny freak a sajko (psycho). Tieto slová ju určite vystihujú, lebo naozaj nepatrí medzi bežné hrdinky. Mara je jednoducho veľmi originálna postava sa mne sa naozaj páčila. Má v sebe určite niečo bláznivé, lebo inak by ju za blázna nepovažovali. Ďalšou postavou, ktorú by som chcela prebrať je Noah. Ten nie je hocijaký anjelik s pekným úsmevom, ale tiež má pekne na rováši. Ale samozrejme si ma získal, lebo má britský prízvuk, lebo má veľa kníh, lebo je sexy a preto, že Maru chráni ako vie a verí jej. A dokopy sú proste oni. Presní takí akí sú a akých ich chcem mať.


Táto kniha sa naozaj oplatí prečítať a preto som čítala rovno druhý diel. Však preto som si ich nakázala nadarčekovať. Kniha bola rovnako dobre preložená Soňou Greer, ktorý používa jazyk blízky mladej generácii. Aj preto sa kniha naozaj dobre a jednoducho číta. Druhý diel s názvom Kto je Mara Dyerová? vyšiel vo vydavateľstve Slovart pred Vianocami a ja už ho mám prečítaný a je naozaj perfektný. Môžte sa tešiť na recenziu. Tretí diel, ktorý vyjde v angličtine pod názvom The Retribution of Mara Dyer v júni bude určite perfektný len my si naň musíme počkať. Prvý diel je skvelý úvod do série a je to perfektné čítanie, od ktorého sa nebudete môcť odrhnúť. Aj preto je moje hodnotenie päť z piatich.

2 komentáre

  1. No teda, doma mi táto kniha sedí už fakt dlho. Mala by som ju už prečítať. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Pěkná recenze :) Nedávno jsem knihu dočetla a taky se mi moc líbila, i když konec už na mě byl "trochu moc" a tak jsem nedala plný počet :D

    OdpovedaťOdstrániť