RECENZIA: Cassandra Clare & Joshua Lewis - Kódex Tieňolovcov

Autor: Cassandra Clare & Joshua Lewis
Originálny názov: The Shadowhunter's Codex
Vydavateľstvo: Slovart
Počet strán: 280
Rok vydania: 2015
Hodnotenie na Goodreads: 4.11
Hodnotenie: 4/5

Pokiaľ ste natrafili na túto knihu, určite viete niečo o nefiloch a démonoch. Kódex Tieňolovcov je príručkou každého, kto sa pohybuje v Tieňosvete a chce vedieť, čo ho ohrozuje a kto ho chráni. Tieňolovci, zvaní nefili, sú potomkovia anjela Raziela, ktorý ich stvoril, aby zabraňovali démonom vstupovať do nášho sveta a posielali ich naspať tam, skadiaľ prišli. V najnovšom dvadsiatom siedmom vydaní sa dozviete všetko potrebné o premene na Tieňolovca, Idrise, Dolnosveťanoch či všetkých druhoch démonoch. Túto príručku nájdete už aj v kníhkupectvách obyčajných, ale hlavne v každom Inštitúte. No práve vy máte jedinečnú možnosť prečítať si verziu obohatenú o poznámky Jace, Clary a Simona, ktoré vám určite pomôžu pochopiť Tieňolovcov a tiež vás pobavia!

Určite poznáte pocit, keď ste sa prvýkrát začítali do Nástrojov smrteľníkov a pohltil vás netradičný nadprirodzený svet Tieňolovcov. Ja na tento okamih môjho života nedokážem zabudnúť, pretože táto séria a jej ostatné súčastí si ma získali a ja sa ich už nikdy nevzdám. Mám chuť stále dookola čítať príbehy z Tieňoloveckého sveta a na pár minút sa stať bad-ass ženou, ktorá jednou rukou kreslí runy a druhou pohotovo zabíja démonov. Pri čítaní Kódexu som si opäť obnovila tieto pocity, hoci to nebolo také intenzívne ako pri originálnej sérii. Táto príručka ma však veľa naučila, pochopila som históriu Tieňosveta, podstatu Dolnosveťanov a Dohody. Ale hlavne som opäť zatúžila stať sa Tieňolovkyňou (hádam sa mi tento sen raz splní.)

Pri tejto knihe nemôžem brať do úvahy postavy, keďže to je taká kvázi encyklopédia. No okrem množstva informácií, sú tam výborné poznámky, ktoré dopísali Jace, Clary a Simon. Mnohé z nich sú myslené ako dialógy a obsahujú veľa humoru. Ja som sa na nich veľmi bavila a myslím, že keby tam neboli, tak by ma to veľmi nebavilo. Čo ma veľmi bavilo boli informácie o Jonathanovi Tieňolovcovi, o jeho živote, príbuzných a priateľoch, takže to bolo veľmi zaujímavé. Kuriózne mi prišli Tieňolovecké mená a mená anjelov, to sa mi veľmi páčilo. Toto bolo len pár častí, ktoré ma najviac zaujali a mohli by zaujať aj vás, pretože mi prišli originálne a zaujímavé. 

Kódex Tieňolovcov môže okrem veľkého množstva informácií zaujať aj výbornou grafikou. Tá bola spočiatku veľmi kritizovaná, ale ja môžem potvrdiť, že to vyzerá dokonalo! Z obálky si môžem spraviť plagát a keď knihu otvorím na hociktorej strane, uchváti ma nádherná ilustrácia. Za grafiku má teda táto kniha palec hore. Keď však porovnám jej dejovú podstatu, nie je to nič, z čoho by som padla na zadok. Áno, bolo to zaujímavé, informatívne, kreatívne, ale malo to momenty, ktoré ma neprekvapili. Bavilo ma to, ale nebola to kniha, ktorej môžem dať päťhviezdičkové hodnotenie, hoci ju považujem za naozaj originálnu a vtipnú. Myslím však, že každý kto má rád Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje, by si mal prečítaj aj Kódex kvôli mnohým informáciám, ktoré vám utvrdia dojmy zo spomínaných sérií. Preto si myslím, že vám túto knihu môžem odporučiť ako výborné doplnenie sveta Tieňolovcov!

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart

1 komentár

  1. miluji nástroje smrti a pekelné stroje a těším se na další knihy

    OdpovedaťOdstrániť