RECENZIA: Kristína Lovasová - Kamaráta nebozkávaj

Autor: Kristína Lovasová
Názov: Kamaráta nebozkávaj
Vydavateľstvo: Motýľ
Počet strán: 272
Rok vydania: 2015
Hodnotenie na Goodreads: 2.00
Hodnotenie: 2/5

Sedemnásťročná Charlotte je napol Slovenka a napol Britka. nikdy neverila v lásku, teda až kým nestretla Matúša. Jej tínedžerské rebelantstvo vyprchalo, keď prišla na gymnázium a nestretla práve jeho. Spočiatku boli najlepší kamaráti, ktorí si veľmi dobre rozumeli, hoci si všetci mysleli, že spolu chodia. On ju zmenil, z rebelky sa stalo zamilované dievča, ktoré vyrástlo zo samotárstva a zapadlo do pevnej partie. Keď však Charlotte oslavovala narodeniny, alkohol spravil svoje a z kamarátstva sa stalo niečo silnejšie, väčšie. Zrazu sa z dvoch mladých ľudí majú stať rodičia. No sú na to pripravení? Veď ani len nie sú dospelí. Čo povie okolie? Nepokazia si život? Pretože čakať dieťa v sedemnástich rozhodne do mimoškolských aktivít nepatrí...

Kamaráta nebozkávaj je ďalšia slovenská kniha, ktorá ma zaujala anotáciou a rozhodla som sa si ju prečítať. Je to autorkin debutový román a ja som bola zvedavá, čo z toho vznikne. Spočiatku som mala problém začítať sa, čo potom prešlo a čítalo sa to celkom fajn. Našla veľa prázdnych miest, ktoré mi vadili a ja som sa nudila. Tiež som mala problém stotožniť sa s témou. Nie som zástankyňa tehotenstva v puberte, hoci sa to dá prežiť. Ale keď sa niekto teší, chváli sa a rodičia majú neuveriteľnú radosť z vnúčatka, tak ako pardon, to je divné. Mnohé chyby boli v štylistike. Vety často nedávali zmysel a myslím, že keby boli preštylizované, knihe by to len pomohlo. Pri čítaní mi to totiž dosť vadilo, hoci téma nebola na zahodenie a mohlo z toho byť niečo kvalitnejšie.

Nad postavami som sa dosť zamýšľala. Charlotte bola spočiatku typická tínedžerka, ktorá si užívala život, bola divoká, drzá a nespútaná. Postupom času sa stala mierne upätá, často mi prišla ako taká fúria. Neviem, vôbec mi nesadla, ale pri niektorých momentoch mi jej bolo ľúto. Matúš, Matúš... Tento chalan sa mi spočiatku veľmi pozdával, bol milý, ukecaný, pohoďák. Nepáčil sa mi hlavne vtedy, keď pil a podobne. Vtedy bol agresívny, hrubý a jeho správanie či už ku Charlotte alebo voči ostatným bolo otrasné. Takže hlavné postavy mi veľmi nesadli. Skôr som sa vedela stotožniť s bratom Charlotte Lukasom. Ten nesúhlasil s názormi Charlotte a Matúšom, tiež dosť vyvádzalm keď zistil o tehotenstve, čo bolo podľa mňa na mieste. Zároveň mal svoju sestru naozaj rád, čo často dokazoval a mne sa to páčilo.


Túto knihu môžem hodnotiť ako niečo, čo som myslela, že má dobrý potenciál zaujať. No mňa nezaujalo, príbeh ma iritoval, postavy mi vadili, ale mohlo to byť aj horšie. Napríklad moja sestra je z toho nadšená. Vadila mi hlavne štylistika, ale príbeh mal celkom zaujímavú pointu. Pozitívum vidím jazyku, ktorý bol použitý, lebo obsahoval veľa slangových výrazov, ale občas to bolo prehnané. Myslím, že táto kniha môže zaujať nenáročné čitateľky, určite hlavne tínedžerky. Mňa táto kniha veľmi nebavila, mala nedostatkov a preto ju hodnotím dvomi hviezdičkami.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ.

Žiadne komentáre