RECENZIA: Penelope Douglas - Nádych

Autor: Penelope Douglas
Originálny názov: Nádych
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 328
Rok vydania: 2016
Séria: Fall Away
Hodnotenie na Goodreads: 4.17
Hodnotenie: 1/5

Tate a Jared boli od detstva najlepšími priateľmi. Správali sa ako súrodenci a boli nerozlučná dvojka. Ich vzťah sa počas leta pred strednou školou otočil o 180 stupňov. Jaredova prítomnosť sa pre Tate zmení v peklo na zemi. Nie je jediného dňa keby jej neublížil. Nechápe prečo jej ubližuje človek, ktorého mala najradšej na svete. Šikana jej strpčuje každý jeden deň. Preto využije skvelú príležitosť a odíde na študijný pobyt do Európy. Keď sa vráti do USA, je z nej dospelá žena, ktorá prišla ukázať svoju nezávislosť. Rozhodla sa postaviť Jaredovi zoči-voči. Nechce svoj maturitný ročník stráviť v strachu, čo jej kto vyvedie. Ale čo stojí za Jaredovou zmenou správania? Zmenilo sa za ten rok niečo?

O Nádychu (Bully) som počula už veľakrát. V posledných pár rokoch som počula celkom dosť odporúčaní a tie ma dosť nalákali prečítať si túto knihu. A keďže som ju mala v to-read poličke už niekoľko rokov, rozhodla som si ju prečítať. No ale dobre to nedopadlo. Proste táto kniha sa mi takmer vôbec nepáčila, tá zápletka bola nerealistická. Neviem, v ktorom vesmíre by dievča niečo riešilo s chalanom, ktorý ju šikanoval. Jednoducho nie, takéto vzťahy v realite nie sú možné. Tiež sa mi nepáčila štylistika. A myslím, že to nemôžem zvaliť na preklad. Hoci aj tam sú miestami chybičky. Autorka sa však tiež nevyznamenala. Napríklad nechápem použitia slova dean, teda dekan, čo aj tak prekladateľka preložila. Len si jednoducho nemyslím, že to je dekan, ale nejaký zástupca. Vyskytlo sa tam mnoho podobných záležitostí, ktoré deju veľmi nepomohli. Takže veľa chýb v štylistike a lexike. 

Tate nebola zlá hrdinka. Bola veľmi inteligentná, pálilo jej to, išla si za svojim. A pochopiteľne jej nedala spávať Jaredova zmena v správaní. Ale jedno ma nesmierne iritovalo, jej naivita. Jared bol dosť sviňa, lebo sa správal ako idiot a nevážil si Tate. V jednej jedinej kapitole mi ho bolo ľúto, aj to som sa dala zlomiť smutným príbehom. Ale väčšinou mi aj tak liezol na nervy, hoci to bol ten taký zlý chlapec, ktorý nie je na zahodenie. Medzi nimi bola určitá chémia, no podľa mňa to tá šikana dosť zabila. Čo sa mi páčilo na oboch bola láska k rýchlym autám. Inak mi liezli na nervy, veľmi. Jednoducho tie ich poprekrúcané vzťahy ma iritovali a boli nereálne.

Nádych je kniha, na ktorej sa mi páčila až jedna kapitola, v ktorej som sa chcela rozrevať kvôli hlavnému hrdinovi. Ale hneď v ďalšej ma to prešlo. Jednoducho nuda, nezáživné, hlúpe postavy, zlá štylistika, miestami aj lexika. Táto kniha proste nie je pre mňa. Odporučila by som ju ľuďom (a asi skôr dievčatám), ktorí majú radi komplikované vzťahy a tínedžerské romance, tí si to určite užijú jednoducho ja som výnimka potvrdzujúca pravidlo. Za mňa to bolo slabé, nepáčilo sa mi to a čítanie bolo utrpenie. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar. 

5 komentárov

 1. Ja zbožňujem teen romance, ale táto kniha proste nevyšla, vôbec sa mi nepáčila a považujem ju momentálne za jednu z najhorších kníh aké som čítala ..

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Túto sériu mám prečítanú celú a môžem povedať, že sa mi veľmi páčila, patrí medzi moje obľúbené. Možno aj práve kvôli hrdinom. Ide tam o šikanu, ale nie v pravom slovazmysle, takže až tak vážne by som to zas nebrala. Ja za seba, môžem len odporúčať. :-)
  No verím, že nie všetko sa bude páčiť každému, a práve preto sa zas ja snažím robiť príbehu obhajobu .....

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mne taktiež prišla tá lovestory nereálna. No mňa keby niekto šikanuje, tak asi neriešim vzťah :D A asi by som neriešila niekdajšie priateľstvo. Na druhú stranu, keď som si odmyslela tú šikanu a riešila to len z pohľadu toho priateľstva, tak mi to až také zlé neprišlo. Nemusela tam tá šikana vôbec byť :)) Tie rýchle autá boli top moment v príbehu.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Až také zlé? :D Kokos, ja som asi po anglicky čítala inú knihu alebo čo. Lebo ja si pamätám, že sa mi to s Moon veľmi páčilo. Ale tak bolo to dosť dávno, odvtedy doba pokročila a aj výber kníh v tomto žánri a už sú asi aj lepšie veci. Ktovie, aký by som na to mala názor, keby to čítam teraz a v slovenčine. :D

  OdpovedaťOdstrániť