RECENZIA: Anna Toddová - After: Puto

Autor: Anna Todd
Originálny názov: After Ever Happy
Vydavateľstvo: Yoli
Počet strán: 480
Rok vydania: 2016
Séria: After
Hodnotenie na Goodreads: 4.11
Hodnotenie: 4/5

Hardin a Tessa nemôžu byť viac rozdielni. Ona je ako anjel a on diabol z druhej strany. Obaja však majú momenty, kedy sa pokúšajú preniknúť na druhú stranu. Už niekoľko mesiacov sa snažia o fungujúci vzťah, no vždy to skončí katastrofou. V oboch rodinách sa vyskytli nové skutočnosti, ktoré ich šokujú a ešte viac narušia ich vzťah. Tessa sa rozhodla poučiť a nechce si viac pustiť Hardina k telu. Nechce byť tým dievčaťom, ktoré sa bezhlavo zaľúbilo a zničilo si život. Chce sa posunúť ďalej, presťahovať sa, doštudovať a usadiť. Nevie, či tam má miesto aj Hardin. No on sa jej nedokáže vzdať, lebo bez nej nevie žiť. Bez nej nedokáže bojovať proti démonom, ktorí sa mu skrývajú v hlave. Vie, že bez nej to jednoducho nejde. Tessu jeho prítomnosť mení, už nie je sebou. Musí sa rozhodnúť či stratí sama seba alebo lásku svojho života...

So sériou After som strávila presne jeden rok. Keď som zistila, že niečo také vychádza bola som veľmi skeptická. Myslela som, že je neskutočná hlúposť bez zmyslu pre fanúšičky One Direction. Potom mi niekto povedal, že hoci je to hlúposť, je to veľmi chytľavé, romantické a malo by sa mi to páčiť. Tak u mňa pristál prvý diel, ktorý som zožrala a postupne sa prekusla cez druhý, tretí a teraz som dočítala štvrtý. Ten je po predchádzajúcich dvoch nečakané tenký, ale to je len dobre. Predchádzajúce dva diely boli podľa môjho názoru až moc rozťahané a pokojne by som ich okresala. Štvrtý diel ma veľmi bavil, hoci spočiatku boli pasáže, ktoré mi až tak nesedeli. Priznám sa, že sa mi viac páčila druhá polovica knihy. Viac sa mi páčilo prostredie, reakcie postáv, dialógy, smer kam sa príbeh uberal, jednoducho mi to prišlo záživnejšie. 

Keď tak rozmýšľam v tejto časti neboli nové podstavy, ktoré by veľmi ovplyvnili dej. Teda aspoň ma žiadne napadajú. Dôležitú rolu zohrali Tessa s Hardinom a ich rodiny. Hardin sa na začiatku knihy správal ako úplné hovado a zaslúžil by si pár faciek. No postupne na ňom bol zreteľný jeho posun. Ako postava sa asi najviac vyvinul v priebehu celej série. V posledných približne sto-dvesto stranách sa mi veľmi páčil jeho postoj, jeho správanie. Prišlo mi, že dospel a tak nejako bol vyrovnanejší. Tessa sa od začiatku série tiež veľmi zmenila. Začala svoj život žiť ako sa jej páčilo. Napriek tragickým udalostiam sa dokázala posunúť ďalej. Páči sa mi jej dospelé ja, kedy sa s rozvahou dokázala postaviť sama za seba. Rodiny oboch sú veľmi narušené a na začiatku posledného dielu v nich bol poriadny bordel. Tiež sa ako-tak upokojili a ubralo sa to zaujímavým smerom. Postavy sú v pohode, každá z nich sa zmenila, hoci občas mali tie svoje momenty, kedy som len prevracala očami. 

After je séria, ktorá nepatrí medzi kvalitnú literatúru. Má od nej na míle ďaleko. Ale je napísaná tak, aby čitateľa pritiahla vzťahom mladých ľudí, ktorý bol ako na hojdačke. Mne sa to ako oddychové čítanie páčilo, hoci mám celkom dosť pripomienok. Jazykovo to je vcelku jednoducho písané, takže je to čítanie veľmi rýchle. Spočiatku som pri štvrtom diele mala problém začítať a úvod nebol až taký dobrý. Ako som už spomínala, viac sa mi páčila druhá polovica. Táto séria sa mi však veľmi páčila a Puto je naozaj dobrý záverečný diel. Som rada, že som si ju prečítala a vy si ju rozhodne skúste prečítať. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar

Žiadne komentáre