RECENZIA: Michaela Ella Hajduková - Nemecké dievča neplače

Autor: Michaela Ella Hajduková
Názov: Nemecké dievča neplače
Vydavateľstvo: Motýľ
Počet strán: 224
Rok vydania: 2016
Hodnotenie na Goodreads: 4.13
Hodnotenie: 5/5

Markus a Emma navonok pôsobia ako obyčajný zaľúbený pár. Opak je však pravdou. Okrem svojich obyčajných "ľudských" zamestnaní majú aj jedno tajné. Spoločne pôsobia v organizácii s názvom Die Weiße Rose, ktorá bola založená na pamiatku súrodencov Scholovcov. Tento tajný spolok sa zaoberá vojnovými zločincami a ich zločinmi, ktorí neboli za ich skutky potrestaní. Spoločnými silami odhalia mnoho zabudnutých tajomstiev. Najnovšie všetky stopy vedú k Lebensbornu, ktorý bol tajný projekt nacistov na vytvorenie čistej rasy. No to nie je všetko. Na druhej strane tohto príbehu je Slovenka Lucia, ktorá je adoptovaná a rozhodne sa nájsť svojich rodičov. No čo keď je minulosť zamotanejšia než sa na prvý pohľad zdá? A čo s tým má osamotená pani v domove dôchodcov či Luciina priateľka z Nemecka Liesel?

Slovenská spisovateľka Michaela Ella Hajduková vo svojich románoch rozoberá rôzne historické situácie. Jej predchádzajúci román Zákon krvi sa odohrával počas druhej svetovej vojny, kde rozoberal zakázanú lásku Žida a Nemky. Vo svojej ďalšej knihe zostala verná vojnovej tematike. Musím priznať, že oba romány ma dostali a ich čítanie som si naozaj užila. Táto autorka totiž píše veľmi pútavo a rozpráva o krutej histórii pravdivo a zaujímavo. V knihe Nemecké dievča neplače skombinovala denníkové zápisky a najprv rozprávanie Emmy, neskôr ju vymenila za Slovenku Luciu. Príbeh bol veľmi zamotaný, čitateľ preto musí byť veľmi pozorný a dávať si všetky indície dohromady. Bolo to komplikované a drsné čítanie, pretože pri čítaní čelíte hrozbám, ktoré fašisti spôsobovali. Pre mňa to bolo naozaj výborná kniha, ktorá bola skvelo napísaná a nesmierne som si jej čítanie užila.

Na dvesto stranách autorka predstavila veľké množstvo postáv. Keďže táto kniha je rozdelená na dve časti preto tak môžeme podeliť aj postavy. V prvej z nich spoznávame Emmu, ktorá sa stará o staršieho pána, ktorý na prvý pohľad vyzerá úplne normálne. No v jeho pracovni objavila niečo veľmi divné. Jej postava bola veľmi zaujímavá, no zároveň tajomná. Autorka celý jej príbeh rozložila v oboch častiach knihy. Jej priateľ Markus sa mi pozdával, obaja totiž robili správnu vec, čo možno považovať za ušľachtilé. Luciu, ktorá vystupovala v druhej časti považujem za zvedavú, lebo chcela odhaliť kým vlastne je a odkiaľ pochádza. Vlastne všetky postavy boli výborne rozpracované a ich príbehy čitateľa dostanú. Sú veľmi zamotané, no na konci príde veľké rozuzlenie, ktoré je jednoducho výborné.

Celý príbeh tejto knihy vlastne začína denníkovými zápiskami mladej Češky, ktorá bola odvezená do ríše a germanizovaná. Už len táto skutočnosť hovorí aká otrasná bola druhá svetová. Hajduková túto tému spracovala už po druhýkrát a opäť výborne. Ja som si čítanie veľmi užila, pretože táto kniha je skvelo napísaná, má perfektnú dejovú líniu a autorka vytvorila skvelé postavy. Knihu môžem odporučiť asi naozaj každému. Myslím, že aj tí, ktorí majú radi historické romány si prídu na svoje, aj keď táto kniha sa sčasti odohráva v súčasnosti. Pre mňa to je jedna skvelá kniha, ktorú môžem vrelo odporučiť. Tiež odporúčam autorkin román Zákon krvi. Ak máte radi knihy Michaely Elly Hadukovej dávam do pozornosti aj jej pripravovanú knihu Láska v tieni dejín, ktorá rozpráva o živote Ľudovíta Štúra.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Motýľ

Žiadne komentáre