RECENZIA: Michaela Ella Hajduková - Dorianova kliatba

Autor: Michaela Ella Hajduková
Názov: Dorianova kliatba
Vydavateľstvo: Motýľ
Počet strán: 248
Rok vydania: 2017
Hodnotenie na Goodreads: 4.67
Hodnotenie: 4/5 

Dorian Wayne má všetko, čo by mal mať džentlmen v 19. storočí. Rád sa obklopuje umením, krásnymi ženami a plne si vychutnáva život. Cestu mu skríži Violette Reynardová, ktorej obrazy a talent mu úplne zatienia úsudok. Spoločné city mladá maliarka spojí obrazom, o ktorom ešte netušia ako ovplyvní ich osudy. O mnoho rokov neskôr žije v Londýne mladá, no osudom poznačená návrhárka Annabelle Evansová. Telefonát od známeho a mocného muža jej úplne zmení život, a to nielen súkromný, ale aj pracovný. Tieto dve ženy, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné, spojí osud tak akoby to ani jedna nečakala. Zahojí čas rany oboch alebo to bude úplne inak?

Mladá slovenská spisovateľka Michaela Ella Hajduková pripravila pre svojich čitateľov nový román. Už tradične rozšírila známu tému a tentokrát vychádzala z klasického románu Oscara Wilda Portrét Doriana Graya. V predchádzajúcich knihách sa napríklad venovala druhej svetovej vojne či Ľudovítovi Štúrovi. Hneď na úvod musím povedať, že autorka je výborná v striedaní časových rovín, príbeh sa totiž odohráva v 19. storočí a v súčasnosti. Čitateľ má možnosť spoznať viktoriánske prostredie, ale aj súčasný Londýn, ktoré sú opísané veľmi realisticky. Obe roviny sú výborne vyrozprávané a my si môžeme reálne predstaviť ako príbeh gradoval. Kniha je totiž veľmi dobre postupuje a dej skvelo odsýpa. Avšak podľa môjho názoru posledných približne 50 strán trošku zaostáva za zvyškom knihy. Avšak aj keď nepoznám až tak problematiku Wildovej knihy, myslím že autorka ju skvelo vystihla. Koniec môže čitateľa trošku zaskočiť či šokovať. Žiadna scéna románu nebola zbytočná, všetko bolo na mieste a Hajduková svoju prácu zvládla na výbornú

Keď sa presunieme k postavám, tie sa autorke veľmi podarili. Hlavného mužského hrdinu Doriana Wayne môžeme spoznávať v dvoch časových rovinách. Čiže za pochodu si môžeme všímať vývoj jeho postavy. Jeho staršie ja je sebavedomé (no nie prehnane) a občas trochu arogantné. Nebolo to až tak zrejmé, keďže ukazoval aj iné stránky. Páčil sa mi jeho vzťah k Violette, ktorá z neho robila lepšieho človeka. V druhej časovej rovine bol viac emancipovaný a tvrdší, musím priznať že sa mi vtedy páčil viac. Práve k Violette som si vzťah nevytvorila, aj keď ma zaujalo jej umenie. Viac sa mi páčila Belle, ktorá prezentovala umenie, bola silná a nezávislá. Autorka každú postavu výborne vykreslila a skvelo vystihla. Zaujali ma ich osudy a smer, ktorým sa vyvíjali.

Dorianova kliatba je veľmi dobre zvládnutá súčasná kniha, ktorá má čím zaujať. Či už sú to výborné postavy alebo striedanie časových rovín. Myslím, že autorka rozhodne svojich fanúšikov románom nesklame, keďže si stále udržiava výborné tempo príbehov Za mňa to je príjemné spestrenie slovenskej literatúry, lebo knihu som si naozaj užila. Nebola úplne stopercentná, no väčšina knihy bola pútavá, perfektne vyrozprávaná, aj keď záver bol trošku slabší. Pre nenáročného čitateľa to bude úžasná jazda. Mňa zaujala dávka nadprirodzena a tajomnosti, ktoré príbeh dopĺňaju. Zároveň sa tam stretneme s témou kliatby, ktorá je skvelo pretavená do príbehu. Preto môžem Hajdukovej knihu vrelo odporučiť rovnako ako jej predchádzajúce diela.
Za knižku veľmi pekne ďakujem autorke. 

2 komentáre