Mŕtvi v Štiavnici aj Prahe - 2x Kapitán Stein a notár Barbarič


Juraj Červenák je stálicou na slovenskej literárnej scéne. Jeho tvorbu možno podeliť medzi dve historické obdobia – vo vydavateľstve Artis Omnis publikuje historické fantasy príbehy zo slovanského prostredia, resp. starých Slovanov. Vo vydavateľstve Slovart mu vychádzajú historické romány, predovšetkým historické detektívky a to aj cyklus príbehov o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi.

Prvou časťou cyklu je Mŕtvy na Pekelnom vrchu, ktorý sa odohráva v Banskej Štiavnici, kde sa stala zvláštna vražda. Jej vyšetrovaním je poverený miestny notár Matej Barbarič, ktorý z prípadu nie je nadšený. Pomáhať mu má chýrny kapitán Joachim Stein. Týmto nezvyčajným a záhadným prípadom začínajú ich spoločné dobrodružstvá. Príbeh je spojený s neslávne známym Pekelným vrchom a siaha hlboko do minulosti – miestni si myslia, že za zločinom stojí duch zhýralej meštianky. Klbko je však zamotané viac než sa sprvoti zdá.


Mŕtvy na Pekelnom vrchu je kniha, ktorá perfektne predstavuje Červenákovu tvorbu, ale zároveň je to úvod do v celku obsiahlej série. Hlavným cieľom je okrem prípadu ukázať hlavných hrdinov. No najprv by som chcela spomenúť záplatku, ktorá bola veľmi zaujímavá, zamotaná a čitateľa nútila obracať stránky čo najrýchlejšie. Zaujalo ma, že som nedokázala identifikovať vraha, celý príbeh vôbec nie je priehľadný, ale skôr komplikovaný. Výborné bolo taktiež historické prostredie, tu môžeme sledovať, že autor má mesto schodené a je v ňom naozaj doma. Vďaka výborným opisom som si mohla predstaviť všetko podstatné a prejsť sa Banskou Štiavnicou na prelome 16. a 17. storočia.

Keď sa vrátime k postavám, kým spomeniem hlavných hrdinov, musím povedať, že sa mi páčili aj postavy vedľajšie. Vždy perfektne doplnili dej a zároveň sa v nich bolo možné orientovať. Najviac na mňa (okrem Steina a Barbariča) zapôsobili Žofia či Jaroš. Práve kaprál Jaroš mi bol sympatický svojou mlčanlivosťou, je to postava, pri ktorej sa teším, ako to s ňou pôjde ďalej. Avšak stále si myslím, hlavní hrdinovia Stein a Barbarič boli najviac vydarení. Stein bol cynický a prostoreký, avšak konzervatívny, ctil si tradície, to sa mi páčilo. Zároveň bol vrtký a výborný bojovník. Barbarič je v porovnaní s ním mľandravý a lenivý. Avšak výborne mu tu myslí a vyniká v logike.

Druhá kniha – Krv prvorodených – dej posúva ďalej. Naši detektívi sa dostávajú do služieb Mateja Habsburského, brata Rudolfa II, ktorý ich povolá vyriešiť zločin do Prahy. Výrazne sa zmenilo prostredie, keďže sa ocitáme vo vtedajšom kráľovskom meste. Rudolf dvor presunul práve do Čiech, čo súviselo s nárastom kriminality, ale aj rozvojom mesta. Príbeh je postavený na úmrtiach prvorodených detí šľachticov a znie mierne zvrátene, hrozí totiž katastrofa biblických rozmerov.

 Dej bol veľmi akčný, nečakaný a zaujímavý. Vraždy, ktoré sa v Prahe stali, boli veľmi zamotané a čítanie to robilo nie len pútavým, ale aj napínavým. Opäť až do posledných stránok neviete, kto za vraždami stojí a celý príbeh mal veľkolepú atmosféru. Niet divu, že sa dostane na televízne obrazovky. Tento príbeh sa mi páčil trošku viac, bolo z neho citeľné, že autor sa viac vypísal – pri rýchlosti, akou Červenák píše, je to obdivuhodné, keďže sa neustále vyvíja. Preto sa kniha výborne čítala a autor si ma rozhodne získal.

Keď si zhrniem obe časti, môžem povedať, že na oboch ma veľmi zaujal jazyk. Autor si totiž nekladie servítku pred ústa a zároveň používa veľa archaizmov. Musím však povedať, že druhý diel bol trošku lepší. Mal lepší spád, postavy boli výraznejšie. Taký Jaroš – o ňom sme sa dozvedeli v Prahe oveľa viac. A práve to je jeden z prvkov, čo ma najviac zaujal. Ale musím povedať, že autor si ma tvorbou nesmierne získal a jeho postavy Steina a Barbariča ešte viac. Teším sa na ďalšie diely.

Za obe knihy ďakujem vydavateľstvu Slovart

4 komentáre

 1. Ja som čítala len jeho prvú knihu z tejto série, ale tiež som si ju zamilovala. Veľakrát som to počula, totiž že ďalšie diely sú lepšie, tak sa aj teším, keď sa k nim dostanem. Sám Červenák v rozhovoroch hovorí o tom, ako sa stále učí a snaží zlepšovať svoje diela po tej remeselnej stránke :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vrelo odporúčam aj tie ďalšie :)
   Ďakujem za komentár :)

   Odstrániť
 2. Na Červenákove knihy sa už dlhšie chystám a tvoja recenzia ma len povzbudila.:) Super napísané!

  OdpovedaťOdstrániť