RECENZIA: Adam Chromý - Rekviem za Pluto

Autor: Adam Chromý
Názov: Rekviem za Pluto
Vydavateľstvo: Plus
Počet strán: 176
Rok vydania: 2017
Hodnotenie na Goodreads: 4.23
Hodnotenie: 5/5

Od roku 2006 svet nedáva zmysel. V Kongresovom centre v Prahe sa vedci celého sveta zhodli, že Pluto už nie je planétou, ale len telesom, ktoré oblieha okolo Slnka. A možno si to nik nevšimol, možno len učitelky či vedci. Rovnako ani David a Alica. Ich vzťah mieri, pekne povedané, do hája. Ich problémy sú priam kozmické a predsa obyčajné. Ich vzťah chladne a strácajú prehľad o tom druhom. Každý sa venuje práci a nerieši životnú krízu, do ktorej sa dostali. Prečítajte si román o problémoch každodenného života, ktorý má priam nadpozemskú myšlienku.


Adam Chromý je český novinár a jeho knižná prvotina spustila u českých blogerov hotovú lavínu. Mňa veľmi zaujalo, že anotácia sľubuje román o problémech přímo kosmického rozměru a o dráhách, po ktorých obíháme. Rovno hovorím, že fyzika je u mňa cudzie slovo a som rada, že ako tak poznám planéty. No kniha Adama Chromého má skvelú myšlienku a výborné spracovanie. Prvok, ktorý si vážim najviac je však úprimnosť. Autor sa na nič nehrá a do príbehu vložil všetko, čo mal na mysli. Táto drobná útla knižka ma lákala svojou dĺžkou a námetom. Chcela som vyskúšať niečo o vzťahoch, čo znie reálne a uveriteľne. Číta sa to priam úžasne, keďže autorov štýl je veľmi svižný a čitateľa núti obracať stránku po stránke. 

"Na tom přece nic není, nazkoušíte s dětmi nějaké koledy. S těmi menšími,k co jsou ještě roztomilé."

V celej knihe vystupuje len niekoľko postáv. Príbeh sa zameriava na Davida a Alicu, ktorí tvoria pár. Alica je učiteľka a David píše do novín. Obe postavy v románe vyjadrujú svoje životné túžby, emócie, sny. Alica sa ako učiteľka vracia na základnú školu, ktorá sama pred rokmi navštevovala. A tak sa každý deň stretáva s učiteľmi, ktoré aj jej kedysi liezli na nervy. V tomto bode bolo jednoducho skvelé a vtipné sledovať jej myšlienkové pochody. Alica je osoba, ktorá mi prišla veľmi citovo vypätá a občas ťažko nachádzala rovinu. David zas túžil niečo dokázať a v celom príbehu sa zamýšľa nad svojou kariérou. Keď si to zhrnieme ich príbeh začína tam, kde ostatné príbehy končia. Veľmi sa mi páčili postavy ich rodičov. Alicina maminka ma fakt rozosmiala, keď hľadala Davida po Prahe. A hlášky Davidových rodičov, no tak tie ma nahlas rozosmiali vo vlaku. Takže postavy beriem veľmi pozitívne a beriem ich ako veľmi vydarené. 

Rekviem za Pluto je kniha, ktorá ma hneď niekoľkokrát rozosmiala tak, že som nevedela prestať smiať. Absolútne chápem ten boom okolo tohto útleho románu, lebo naozaj má svoje čaro a ja si ho chcem prečítať zas. Je jednou z kníh, ktorá ma núti spoznávať súčasnú českú literatúru a priznám sa, že som veľmi spokojná a možno aj trochu prekvapená. Páči sa mi spracovanie, postavy, humor, ale aj samotnú metaforu planétky Pluto. Určite by som knihu odporučila niekomu, kto hľadá niečo oddychové, nenáročné, ale predsa len s hlbšou myšlienkou. Tá totiž spracúva problémy ľudí, ktoré sú reálne a zároveň nápadité. Podľa mňa to je jedna z najlepších kníh tohto roka! 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros

Žiadne komentáre