RECENZIA: Gayle Forman - Bola som tu

Autor: Gayle Forman
Originálny názov: I was here
Vydavateľstvo: Ikar
Počet strán: 296
Rok vydania: 2016
Hodnotenie na Goodreads: 3.78
Hodnotenie: 3/5

Cody Reynoldsová prežila ohromnú tragédiu. Jej najlepšia priateľka Meg spáchala samovraždu a pre všetkých to bol šok. Nik nerozumie tomu prečo si také mladé, inteligentné a energické dievča siahlo na život. Cody sa stále cíti vinná a rozmýšľa čo mohla spraviť inak a ako mohla pomôcť. Preto sa na žiadosť Meginých rodičov vyberie do Tacomy. Tam jej priateľka študovala a skončila svoj život. Zistí, že tam bola úplne iná a jej odlišná osobnosť ju prekvapí. Preto sa do jej tajomstiev ponára čoraz hlbšie a robí všetko, aby sa dozvedala pravdu. Hľadá odpoveď na jedinú otázku - prečo to spravila? Podarí sa jej rozlúštiť všetko čo za sebou Meg zanechala?

Gayle Forman je autorkou young adult literatúry, ktorá sa zaslúžila o zvýšenie povedomia o tomto zánri. Kratučká knižka If I Stay - Ak zostanem zaujala po celom svete, na Slovensku vyšli dokonca dve edície a taktiež bola sfilmovaná. Je to jednou z kníh tohto žánru, o ktorej si stále myslím, že má niečo do seba, lebo autorka ju spracovala veľmi originálne a zaujímavo. Okrem toho napísala dilógiu Iba jeden deň a Iba jeden rok, ktoré sa mi veľmi páčili. Od Bola som tu som začala podobne zaujímavý príbeh, no myslím si že pri tejto knihe autorka dosť poľavila. Príbeh mal dobrú zápletku, no myslím, že bol veľmi povrchne spracovaný a neumožňuje čitateľovi poriadne sa začítať či pochopiť ho. Mňa kvôli tomu kniha odrádzala a nevedela som jej prísť na chuť. Prišla mi veľmi priemerná a nudná. 

Hlavnou hrdinkou je Cody, obyčajné americké dievča, ktoré sa snaží prežiť zo zlého platu, no hlavne sa snaží spamätať z tragédie. Nepochádza z dobrého prostredia, no Meg bola jej svetlom, lebo vďaka nej sa mohla rozvíjať. Páčil sa mi ich vzťah, boli najlepšie kamarátky, boli si veľmi blízke, no Meg sa aj tak podarilo veľa skrývať. Autorka postupne odkrýva tieto skutočnosti a je zaujímavé sledovať reakcie Cody na tieto objavy a bola to vlastne asi najlepšia časť knihy. Zároveň si môžeme všímať rodinné zázemie oboch dievčat a porovnať ich, to tiež jedna z pasáží, ktorá ma zaujala. Ďalej môžeme spoznať aj ďalších kamarátov Meg. Pri Cody to sú zas jej záľuby a ak sa nemýlim rada čítala, preto sa niektoré časti odohrávajú práve v knižnici. 

Bola som tu je aj napriek niekoľkým výborným pasážam veľmi priemerná kniha. Autorka dostatočne nevyužila potenciál a rozhodne to vie aj lepšie. Jej predchádzajúce diela sú o tom dôkazom. Veľmi ma mrzí, že táto kniha nebola taká dobrá. Mala však aj dobré časti, ktoré som už spomínala či postavy, ktoré môžu čitateľov zaujať.  Ak máte radi jednoduché príbehy, ktoré nemajú zložitú zápletku, no predsa vedia zaujať Bola som tu je tá prává. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem Ikaru

Žiadne komentáre