RECENZIA: Jaroslav Kalfař - Kosmonaut z Čech

Autor: Jaroslav Kalfař
Originálny názov: Spacemen of Bohemia
Vydavateľstvo: Plus
Počet strán: 320
Rok vydania: 2017
Hodnotenie na Goodreads: 3.89
Hodnotenie: 4/5

Jakub Procházka už od detstva sníval o jednom - túžil sa stať kozmonautom. Chcel vidieť hviezdy zblízka a poletieť tam, kde sa zatiaľ dostali len vyvolení. Sny sa mu splnili, keď ho vybrali ako jediného člena posádky, ktorá má poletieť na nebezpečnú misiu k Venuši a preskúmať to tam. Na ceste do hlbín vesmíru sa vracia do spomienok, kedy osirel a býval u starých rodičov či na svoju ženu Lenku. Čoraz väčšia vzdialenosť ho však od ženy ešte viac odlučuje a ich vzťah putuje do záhuby. Jakub si v nepreskúmanom vesmíre nachádza priateľa, imaginárneho ale možno i skutočného pavúka. S ním vedú hlboké debaty o živote, vesmíre, láske, detstve a mnohom ďalšom. Puto, ktoré sa medzi nimi vytvára ho posilňuje, no stále nevie či to stačí aby vyhral vesmírne preteky s ruskou loďou. Vystačia mu sily na to, aby ho vyhral a vrátil sa domov ku svojej žene?

Kosmonaut z Čech je kniha, ktorá je veľmi originálne, atypická a zaujímavá. Keď som o nej prvýkrát počula, preklad ešte nik neriešil. Zachytila som nejaké anglické recenzie a kniha putovala do poličky to-read. Keď vyšla v preklade, získala obrovskú popularitu, čítala som niekoľko rozhovorov s autorom a jednoducho som jej nevedela odolať. Pred pár dňami som sa ju rozhodla prečítať a myslím, že táto kniha je súčasť veľmi kvalitnej svetovej, no zároveň aj českej literatúry. Síce som z tejto knihy nebola úplne "odvarená", no veľmi dobre sa mi čítala. Zážitky hlavného hrdinu ma bavili a kniha obsahuje veľa vtipného, no aj vážneho. Čitateľ sa tak nenudí a autor to potvrdzuje stále novými a novými podnetmi. 

Veľmi zaujímavou časťou tejto knihy sú postavy. Ústredným hrdinom je práve kozmonaut Jakub Prochádzka. Spoznávame ho od ranného detstva, všetky jeho zážitky, preto čitateľ vie čo od neho môže očakávať. Mňa veľmi bavilo sledovať časti vo vesmíre, vlastne tam bol sám a odzrkadľovalo to jeho povahu a nálady. Tiež sa mi páčilo, že tam boli spomienky, myšlienky o ženách, názoroch, láske, o všetko možnom. Myslím, že ako hlavný hrdina bol vykreslený výborne, autor má skvelú štylistiku a práve vďaka tomu sa to tak podarilo. K ostatným postavám som si nestihla vytvoriť bližší vzťah, registrovala som Lenku, pavúka, starých rodičov a niekoľko ďalších. No Jakub je tá postava, ktorá ma zaujať a donútiť čitateľa myslieť. 

Kozmonaut z Čech je veľmi zaujímavá česká próza, ktorá vie ohromiť. Autor má výborný svieži štýl a celkovo kniha donúti myslieť, ale aj pobaví. Rozumiem boomu okolo nej, aj keď mňa až tak neuchvátila. Ponúka totiž niečo iné, zaujímavé a zároveň zobrazuje aj samotné Česko v inom svetle. Ak máte radi súčasnú prózu, odporúčam vám siahnuť po tejto knihe, myslím, že to nemôže byť krok vedľa. Autor v nej skvelo predstavil tému samoty, čo bolo pre mňa asi najlepšou časťou tohto románu. V ňom sa zameral na bilanciu života a skvelo sa mu to podarilo. Ak vás táto kniha zaujala, môžete si ju prečítať v anglickom origináli, preklade alebo môžete vyskúšať audio formu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem spoločnosti Albatros

Žiadne komentáre