RECENZIA: Mirka Novysedláková - Dovoľ mi všetko


Autor: Mirka Novysedláková
Názov: Dovoľ mi všetko
Vydavateľstvo: Elist
Počet strán: 348
Rok vydania: 2017
Hodnotenie na Goodreads: 4.33
Hodnotenie: 4/5

Alexandra Joneková je úspešná prekladateľka a spisovateľka a k spokojnému životu nepotrebuje žiadneho chlapa. Užíva si život nezadanej, no jej sestra a priateľky si myslia, že navždy zostane starou pannou. Jej však vyhovuje byť ponorená do kníh, najlepšie ak sú od jej milovanej Jane Austenovej. Jej obľúbenou činnosťou je ponoriť sa do romantických príbehov z regentských čias a zabudnúť na každodenné problémy. Na večierku jej sestry, ktorá ju donútila prísť, stretne muža, ktorý si získal jej pozornosť. Avšak ten ju urazí, tak s ním nechce mať nič spoločné. Nevie ho však dostať z hlavy a zvláštne sny ju nútia zamyslieť sa nad svojim životom. No zistí, že ak má dať všetko do poriadku, nesmie sa vzdať a hlavne nesmie stúpiť vedľa. 

Mirka Novysedláková nie je nováčikom na domácom literárnom trhu. Jej prvotina Prísne tajne denník Miry Danesovej celkom zaujala a mne sa páčila. No jej novinka ma zaujala viac či už námetom, ale aj príbehom či spracovaním. Hneď na úvod poviem, že autorka čoraz lepšie štylizuje a z príbehu bolo cítiť, že je viac vypísaná. Veľmi sa mi páčilo, že autorka, ktorá je tiež prekladateľka zvolila tento prvok aj v románe. Svoje remeslo tam často spomínala a mne sa to veľmi páčilo. Príbeh mal dobrú dynamiku, zaujímavo sa vyvíjal a obsahoval aj vtipné prvky, čo ma potešilo. Bolo tam však aj niekoľko častí, ktoré mi zaujímavé neprišli. Skôr robili príbeh zvláštnym a sú to práve sny, ktoré mala hlavná hrdinka. Zvyšok bol viac-menej v poriadku a páčil sa mi.

Neviem si pomôcť, svet literatúry a vymyslených príbehov je pre mňa ako droga. Alebo skôr kyslík. Bez nich by som sa v tomto svete udusila. 

K hlavnej hrdinke Alexandre som si rýchlo našla cestu. Bola mi blízka povahou, štúdiom, ale aj knihomoľstvom. Občas aj tými trapasmi, tie boli fakt vtipné. Páčila sa mi jej tvrdohlavosť, ale aj odhodlanosť. Myslím, že autorka stvorila hrdinku, ktorá je jednoducho obyčajná žena. Chlap, ktorý ju tak veľmi lákal sa volal Andreas a mne sa celkom páčil. Zaujal ma svojim postojom, ale aj tým, že si vždy išiel za svojim a snažil sa dosiahnuť to. Alexina sestra Natália mi prišla veľmi naivná baba, ktorá bola tak trochu ešte dieťa. Ale mala svoje priority a držala sa ich. Autorka vytvorila celkom zaujímavé a veľké spektrum postáv. Každý bol iný, občas sa menili národnosti, jazyky a podobne.

Keď som dostala ponuku prečítať si knihu Dovoľ mi všetko, priznám sa, že som váhala. Predsa len akurát bolo skúškové a nevedela som, či to budem stíhať. No nakoniec som bola veľmi rada, lebo táto kniha mi sadla priamo do rany. Čítanie som si naozaj užila. Autorka príbeh vyrozprávala veľmi dobre, kniha je pútavá a zaujme od prvej stránky. Druhá polovica za prvou vôbec nezaostala, práveže ju skvelo nasledovala. Príbeh nabral obrátky a tiež akciu či napätie, ktoré ho výborne doplnili. Páčilo sa mi, že autorka sa často odvolávala na Jane Austenovú a každá kapitola začala citátom z jej kníh. Ak hľadáte niečo oddychové s dobrou zápletkou, veľmi dobrým spracovaním a podarenými postavami, určite vyskúšajte novinku Mirky Novysedlákovej. Dovoľ mi všetko je totiž román, ktorý je ako oddychové čítanie priam stvorený.

Za poskytnutie recenzného výtlačku a milé venovanie ďakujem autorke. 

Žiadne komentáre